Átadták a Szerencsi Szakképzési Centrum Műszaki és Szolgáltatási Technikum és Szakképző Iskolában létesített digitális közösségi alkotóműhelyt szerdán.
A közel 550 millió forint értékű, a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban elnyert forrás segítségével az intézmény infrastrukturális beruházásokat és eszközbeszerzéseket valósított meg, illetve pedagógusi továbbképzéseket és diákok felzárkóztatását célzó programokat indított el. A 150 négyzetméteres, szélessávú internettel és számítógépekkel felszerelt műhelyben az elektronika, a robotika, a 3D-s lézervágás és a CNC-anyagmegmunkálás gépeit helyezték el.
Az eseményen Bódis József, az alkotóműhely létrehozását támogató Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, szakképzésért és innovációért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a kormány a nagyon széles társadalmi és szakmai egyeztetést követően létrejött szakképzési stratégiára alapozva alakította át a szakképzés teljes rendszerét.
Jelezte: a feladat jelenlegi szakaszában a kabinet a stratégiához igazodva 35 milliárd forintos forrást fordít a megvalósításhoz szükséges eszközbeszerzésekre és a humánerőforrás elismerésére.
Ez utóbbi a szakképzés vonatkozásában például harminc százalékos béremelést jelentett – tette hozzá.
A digitalizáció fontosságát hangsúlyozva Bódis József elmondta, nem elég a tanulók figyelmét felkelteni a digitális világ iránt, hanem azt – a szakmai tartalom és képzések segítségével – fenn is kell tartani, az így szerzett digitális tudás pedig a legfontosabb eszköz lehet a korai iskolaelhagyás és a lemorzsolódás elleni harcban.
Koncz Zsófia, aki a tiszaújvárosi időközi országgyűlési választáson a Fidesz-KDNP jelöltjeként indul a térségben, arról beszélt, Szerencs mindig is diákváros volt, rendelkezik több általános, illetve szakképző iskolával, 2020-ban pedig egyetemi képzés indult a településen.
Két éve van édességkészítő képzés a város szakképző iskolájában, ez jó példa arra, hogy a szakképzés és a gazdasági igények kéz a kézben járnak – fogalmazott a kormánypártok képviselőjelöltje. Megjegyezte, ezt az együttműködést segítheti például a 37-es főút kétszer két sávossá bővítése is.
Rubi Zsoltné, a hét intézményt összefogó Szerencsi Szakképzési Centrum kancellárja köszöntőjében elmondta, az alkotóműhelyt az intézmény saját, illetve más iskolák diákjai egyaránt használhatják tanórai, tanórán kívüli foglalkozások, szakkörök és versenyek megtartására.