Megdőlt Magyarország mindenkori áramfogyasztási rekordja a csütörtökön kezdődött markáns lehűlés miatt – tájékoztatta a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) Zrt. pénteken az MTI-t.

A hitelesített adatok szerint csütörtökön 17 óra 45 perc és 18 óra között az országos rendszerterhelés elérte a 7119 megawattot, ami történelmi rekordnak számít.

Az előző csúcsot, 7105 megawattot 2019. december 5-én regisztrálta a rendszerirányító.

A Mavir az MTI megkeresésére közölte: csütörtök előtt ebben az évben január 18-án volt a legnagyobb az áramfogyasztás, az akkori 7103 megawattos rendszerterhelés csaknem elérte a korábbi, 2019-es rekordot.

A rendszerirányító szerint az időjárás alakulásától függően nem zárható ki idén újabb rekorddöntés sem. Mint írták, hasonló időjárási körülmények között, hideg időben, hétköznap, munkanap este megismétlődhet vagy akár meg is dőlhet a csütörtök délutáni csúcs, de ezt nem lehet előre jelezni.

A kiemelkedő téli áramfogyasztás okai között említették, hogy hosszabb ideig van szükség világításra a rövidebb nappali időszakok miatt, illetve a hideg időjárás miatt nagyobb a fűtési igény az irodaházakban, középületekben és a lakásokban, családi házakban is, emellett egyre több fűtési megoldás, például a hőszivattyú áramot igényel.

Átlagosan hideg és borús téli időjárás esetén 6900-7100 megawatt körüli értékeket regisztrál a Mavir hétköznapi munkanapokon, közvetlenül a napnyugta utáni időszakban.

A nyári időszak növekvő áramfogyasztása ellenére a nyári rekord kisebb, a legmagasabb nyári érték 6633 megawatt volt, ezt 2019. június 27-én mérték.

A rendszerirányító válaszában jelezte, hogy az ország áramellátása hosszabb hideg időszak esetén is biztosított.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleményében az áramfogyasztási rekord kapcsán hangsúlyozta az ellátásbiztonság kiemelt szerepét.

A csütörtök esti csúcsterhelési rekord újból felhívja a figyelmet arra, hogy ellátásbiztonsági szempontból milyen fontos a megújuló és a hagyományos erőművi kapacitások reális összhangjának folyamatos kiépítése és fenntartása – írta a hivatal.