Hagyományteremtő céllal rendezték meg a Tokaji Aszú Napját a borvidék névadó településén. A kezdeményezés célja a világhírű nemes édes bor minél szélesebb körű megismertetése, különlegességének hangsúlyozása.

Az aszúnap ötlete pár évvel ezelőtt Kézdy Dániel borgyűjtő és borkereskedő fejéből pattant ki azzal a céllal, hogy december 10. a különlegességről szóljon. Az 1737 óta eredetvédett bor múltját folyamatosan kutatják, a legutóbbi levéltári adatok szerint 450 évvel ezelőtt említik egy, a Garay család örökösödési levélben. Ugyanakkor régi legenda az, hogy az első aszút Szepsi Laczkó Máté Lorántffy Zsuzsanna udvari lelkésze készítette, ám ő öt évvel később született, mint az örökséglevél dátumozása. Az aszú készítésének első leírását is Szepsi Laczkó Máténak tulajdonítják, pedig az aszú szőlő, mint kifejezés is szerepel egy, az 1570-es években készült latin-magyar szótárban.
Azt a kutatók továbbra sem tudják, hogy mióta készül aszú, van aki szerint a karthagóiak, a görögök és a rómaiak is ismerték, készítése pedig az évszázadok folyamán alakult ki. Más adatok pedig arra következtetnek, hogy a török hadjáratok idején az embereknek nem maradt idejük a szüretre mert védeni, majd újjáépíteni kellett falujukat. Így a szüret a szokásosnál jóval később történt meg, a tőkén pedig a nemesrothadásnak indult szemek révén elkészült az aszúbor.

Az mindenesetre biztos, hogy a legalább fél évezredes múltra visszatekintő különlegesség csak a Tokaj-hegyaljai borvidéken található meg. A különleges mikroklímának köszönhetően kialakuló aszú számos művészt és uralkodót is megihletett. Nagy Péter orosz cár például egyszer azt mondta, őt még sosem győzte le senki, kivéve a tokaji bort. Ugyanakkor Göethe és Beethoven is odáig volt érte, állítólag a Faust és a Don Giovanni írásakor is mindkettőjüknek ott volt az asztalán egy-egy palackkal.

A Tokaji Aszú Napon az érdeklődőket Posta György polgármester és dr. Koncz Zsófia a térség országgyűlési képviselője köszöntötte. Mindketten az édes borkülönlegesség fontosságára hívták fel a figyelmet.


Az előadások között Zelenák István kutatásairól a szerző helyett Demján Szabolcs a Tokaji Múzeum történésze számolt be. Az évtizedek óta a tokaji bort és az aszút kutató Zelenák a téma szakértője, számos írása és tanulmánya jelent meg a témában.
Demeter Zoltán borász az aszú jelenéről és speciális helyzetéről tartott előadást, kiemelve hogy az adottságainkhoz képest sokkal előrébb tarthatnánk, mint most.
dr. Molnár Péter a Tokaji Hegyközségi Tanács elnöke az aszú külföldi lehetőségeiről és gasztronómiai szerepéről beszélt, dr. Dankó József nyugalmazott pedagógus pedig arról az aszúkultusz kialakításáról, aminek első lépéseit a feleségével közösen tették meg.

Az aszúnap Kontráné Zéman Éva Tokaji örömök című festménykiállításának megnyitójával, közös koccintással és tűzijátékkal zárult.